Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RIAA a MPAA mají na výběr: Buď se smíří se sdílením, nebo pojdou

Budoucnost zábavního průmyslu již dávno není v rukou jeho šéfů. Moderní trendy nyní určují samotní uživatelé, a ti odmítají diktaturu hudebních a filmových společností. Hollywood a RIAA tak mají nůž na krku. Buď se přizpůsobí, nebo nepřežijí.

Server Salon.com uveřejnil zajímavý manifest na podporu sdílení souborů. Jeho autorem je John Snyder, prezident labelu Artist House Records a člen Národní akademie hudebních umění a věd (National Academy of Recording Arts and Sciences - NARAS). Manifest obdrželi také ostatní členové NARAS i představitelé RIAA a MPAA. Právě hudební a filmové copyrightové organizace jsou kritizovány za svůj postoj k internetu. Snyder upozorňuje, že hudební průmysl neměl nikdy předtím v rukou silnější marketingový nástroj než MP3. Přesto (nebo spíš právě proto), že se nahrávky objevují ještě před datem vydání na P2P sítích, prodeje CD pak lámou všechny rekordy. Kina nikdy neměla takovou návštěvnost a tak vysoké příjmy.

Svět potřebuje revoluci
Autor článku zastává názor, že je třeba zcela redefinovat pojem "duševní vlastnictví" a způsob jeho ochrany. Není podle něj nadále únosné, aby nadnárodní zábavní konglomeráty diktovaly podmínky a za pomoci svých multimilionových výdělků lobbovaly za co největší diskriminaci uživatelů jejich produktů. Naopak, zákony je třeba přepracovat ku prospěchu veřejnosti - zvláště staré právní normy USA, které stále považují stahování hudby z internetu za krádež, a zbytečně tak kriminalizují celou společnost. Snyder se ptá: "Jak by mohlo 50 milionů Američanů dělat vědomě něco špatného? Jak vůbec souvisí stahování hudby s ochranou duševního vlastnictví?"

Rozhlas vs. internet
Nabízí se srovnání internetu a rozhlasového vysílání. Na první pohled skutečně nenajdeme výrazný rozdíl: hudba je v obou případech veřejně dostupná komukoliv, a to zcela zdarma. Liší se snad v kvalitě, ale i to je diskutabilní. Z komerčního hlediska se však jedná o dvě naprosto rozdílné platformy: zatímco gramofonové firmy do rádií cpou obrovské finanční částky, aby právě jejich nahrávky měly tu největší rotaci a slyšelo je co nejvíc posluchačů, proti internetu v jednom kuse brojí a snaží se uzavřít výměnné sítě, aby jejich hudbu neslyšel nikdo. Tento postoj postrádá logiku, ale sám Snyder situaci komentuje takto: "Nahrávací společnosti nejsou rozumné, logicky uvažující bytosti. Jsou to prohnilé podniky, které se neustále jen ženou za penězi. Jednají podle toho, co ony považují za nejlepší, chovají se bezohledně a v mnoha případech iracionálně."

S kým soupeří CD o přízeň?
Ač je za viníka poklesu prodeje CD pokládán internet, statistiky hovoří jinak. Kupříkladu v době rozkvětu Napsteru se prodalo největší množství alb za posledních několik let. Pro propad cédéček se nabízejí jiné důvody: slábnoucí ekonomika, atraktivnější způsoby, jak investovat do zábavy (DVD, videohry, kabelovka, mobilní telefony a koneckonců i internet), omezené playlisty rádií a samozřejmě cena. Průměrná cena CD na pultech za posledních deset let vzrostla z $13 na $14,64 USD. Pokud nejžádanější tituly s ochranou proti kopírování a tím pádem omezeným použitím stojí až $19 USD a hity na DVD s mnoha bonusy jen o dolar více, pak je jasné, že CD má ze všech hráčů na trhu nejhorší poměr cena/zábava.

Být na internetu dřív než v obchodech je terno!
Internet že zabíjí hudbu? Ale kdeže! Vzpomeňme jen na loňské album The Eminem Show, které se i přes "únik" do P2P systémů a na web stalo s přehledem nejprodávanějším albem roku. Také Eminemův objev, vycházející raperská hvězda s přezdívkou 50 Cent, si dokonce libuje: "Je skvělý mít desku venku ještě před vydáním. Jak se moje nahrávky budou víc šířit mezi lidma, uvidíte, že prodám o to víc kousků." Písničkářka Janis Ian už chtěla pověsit kariéru na hřebík, ale nyní se jí podařil ohromující comeback. Její tvorba si našla spoustu nových fanoušků, a to jenom díky tomu, že Janis dala své skladby k dispozici na internet ve formátu MP3. A podobných příkladů lze najít v hudební branži mnohem více.

Hrozbou jsou černé kopie
RIAA se mýlí. MP3 kolující po internetu od uživatele k uživateli rozhodně pokles prodeje nezpůsobují, svým vlivem naopak zmírňují propad trhu. Největší hrozbou pro lisovaná audio CD jsou - jak jinak - zase lisovaná CD. Ta pirátská. Pakliže v roce 2001 vzrostl počet prodaných černých kopií o 50 procent, je jasné, kde dochází k opravdovému porušování autorských práv a na co se musí strážci copyrightu zaměřit. Stále je tu ale také nesporný fakt, který pirátským výrobcům nahrává, a to vysoká cena originálů. Na tu se bohužel nezaměřuje nikdo. Nedávno však probleskla zajímavá zpráva od našich západních sousedů. Německé labely a obchodníci se v rámci oživení trhu dohodly, že nové CD nebude stát více než 10 euro. Kdy a kde se tato aktivita projeví, je zatím ve hvězdách.

Budoucnost je v MP3
John Snyder se podivuje, proč ještě nemají labely vlastní propagační P2P sítě, a varuje, že neustálé brojení proti P2P může strážcům copyrightu zlomit vaz. Nahrávací společnosti musí přijmout fakt, že budoucnost nestojí na fyzických nosičích, ale software. Zákazníci sami určili směr vývoje. Chtějí své oblíbené skladby poslouchat při práci na počítači, na přenosných přehrávačích a domácích jukeboxech à la Xbox. Hudba dostupná v digitálních formátech dává lidem svobodu. Nechtějí ji poslouchat jen z rádia, ale také z harddisků a internetu. Bohužel, labely se stále snaží nabízet předražená média zákazníkům, které ovšem zajímají flexibilní datové soubory, jež mohou uchovávat v počítači nebo na CD-R discích. Pokud se nahrávací společnosti nepokusí stát se součástí budoucnosti, zkrachují a koupí je někdo schopnější, kdo tu změnu provede za ně.

Změníme hudební průmysl
Organizace NARAS doposud kráčela bok po boku s RIAA a labely, což byla podle Snyderova názoru velká chyba. "Měli bychom podporovat nové technologie, působit jako rozhodčí ve sporech stran s různým pohledem na ně, přezkoumat pozici, žádosti a statistiky RIAA a s ní spjatých firem," dodává. NARAS musí být podle něj nezávislým a objektivním hráčem, mozkem hudebního průmyslu. "Máme potenciál vést společnost k novému pochopení ochrany duševního vlastnictví, práv interpretů i zákazníků, a nasměrovat celé odvětví do budoucnosti. Máme jedinečnou příležitost," uzavírá svůj manifest John Snyder.

Kompletní rozsáhlou stať doplněnou mnoha citáty a fakty si můžete přečíst na Salon.com.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 5 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...